Гърция от доста време е в центъра на вниманието на цял свят с погрешните си решения. След години на прекомерно големи заеми, икономиката на страната в крайна сметка се срина и правителството бе принудено да се обърне към Европейския съюз и Международния валутен фонд за помощ. Но всяка помощ си има своята цена. В случая са необходими сериозни съкращения, а гръцкото правителство, въпреки първначалните обешания, не предприема нищо.
Този проблем би могъл да се разпространи и в други европейски страни с уязвими икономики, като Италия и Испания и по този начин да се застраши еврото и дори стабилността на самия Европейски съюз.
Вследствие на това много доставчици са практически спрели да сключват сделки с Гърция. „Компании като нас не могат да си позволят да търгуват с Гърция. Има прекалено голям риск”, заяви представител на голяма международна петролна компания пред Ройтерс.
Гърция разчита предимно на внос, а повечето компании не желаят да продължат да удовлетворяват страната, защото няма банка, която да финансира дадена сделка за тях.
Данни от ЕС показват, че през миналата година Гърция е внесла 46% от суровия си петрол от Русия, 16% от Иран, 10% от Саудитска Арабия и Казахстан, 9% от Либия и 7% от Ирак. През 2011 г. със спирането на субсидии от страна на банки и доставчици, Гърция е спряла внасянето на гориво от други страни и се е обърнала към Иран за нуждите си от суров петрол.
Двете компании Hellenic Petroleum и Motor Oil Hellas, които са собственици на четирите гръцки рафинерии, отказаха коментар по въпроса.
Иран, която е изправена пред санкции от САЩ, заради ядрената си програма, няма проблем за търговия на „отворен кредит” с Гърция. Проблемът идва от ЕС, който тази седмица обяви, че обмисля петролни санкции срещу Иран, след доклади от ООН за продължаване развитието на атомни бомби. След като Гърция е член на ЕС и НАТО, това предпоставя напрежение и натиск от страна на западните съюзници, по въпроса за справяне взаимоотношенията между двете страни.
Новоназначеното гръцко правителство, водено от бившия заместник-председател на Европейската централна банка Лукас Пападемос, има подкрепата на двете най-големи партии ПАСОК и Нова Демокрация и трябва да постави гръцката икономика обратно в правилния път.
Дали това ще успокои Вашингтон и Брюксел, както и международните банкери, само времето ще ни покаже.
There are no comments yet. Be the first one to express yourself!